Wycieczki w Kotlinie Kłodzkiej

Srebrna Góra – Bardo – Kłodzko – Złoty Stok – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie – Kletno – Międzygórze – Bystrzyca Kłodzka

Wycieczka ta jest jedną z dwóch naszych propozycji na odwiedzenie niezwykle urokliwej Kotliny Kłodzkiej. Na obszarze tym jest bardzo dużo miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć i które na długo zapadają w pamięć turystom. Zapraszamy !

Rozpoczynamy, w ukrytej w lesie, twierdzy w Srebrnej Górze, która została wybudowana w latach 1765-1777, zgodnie z zarządzeniem ówczesnego króla Prus – Fryderyka II. Całość składa się z głównego fortu Donżon, mniejszego Ostroga, fortu Rogowego, nazywanego Harcerzem oraz wielu fortów pomocniczych.
My zwiedzimy dokładnie Fort Donżon, który składa się z czterech bastej o wysokości 30m i średnicy 60m. Duże wrażenie robią mury twierdzy, które mają aż 12 metrów grubości. Dla turystów udostępnione jest wejście na zwieńczenie twierdzy z cudownymi widokami oraz dziedziniec i ciasne wnętrza. Dla chętnych pozostaje również Fort Ostróg, w którym w okresie Wiosny Ludów więziono polskich oficerów (wstęp: 1,50zł i 1,00zł).

Następnie udajemy się do miejscowości Bardo, gdzie zobaczymy Sanktuarium Matki Boskiej Bardzkiej wraz z zespołem pocysterskim. W samym centrum Barda wznosi się późnobarokowa Bazylika Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny, wybudowana w latach 1686-1704, w której znajduje się słynny posążek Matki Boskiej Bardzkiej z XII wieku. We wnętrzu świątyni warto zobaczyć też organy z 3,5 tysiąca piszczałek, rokokowy prospekt Hartmanna oraz posągi św. Barbary i Walentego. Do Bazyliki dojdziemy przez zabytkowy, kamienny most z XV wieku. Warto również udać się na spacer na Górę Kalwarię, gdzie znajduje się Górska Kaplica z XVII wieku oraz trzy drogi krzyżowe: polska, niemiecka i czeska (początek niebieskiego szlaku na górę znajduje się za stacją PKP).

Teraz pojedziemy do najpopularniejszego miasta tego regionu – Kłodzka. Przede wszystkim udamy się na Starówkę, aby przez zabytkowy, gotycki most z XIV wieku dojść do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przechodząc przez most nie sposób zauważyć, że jest to miniaturowa kopia słynnego Mostu Karola w Pradze, ponieważ tu również stoją figury świętych. Wspomniana świątynia to kościół gotycki z XIV wieku, w którym warto zwrócić uwagę na barokowe wyposażenie: ozdobne sklepienie z XVII wieku, ławy, ambona, konfesjonały, tumba Arnoszta z Pardubic, rzeźba Madonny z Czyżykiem oraz ołtarz główny z witrażem.

Po wizycie w świątyni, przejdziemy się podziemną trasą turystyczną (wejście poniżej kościoła, 10:00-15:00). Jest to ciąg wyremontowanych i połączonych, średniowiecznych piwnic kupieckich. Każdy będzie pod wrażeniem oświetlonych czerwonym światłem narzędzi tortur i kościotrupów.

Wyjście z trasy znajduje się przy słynnej Twierdzy Kłodzkiej, która jest naszym następnym punktem spaceru po mieście. Warownię na pewno widzieliśmy już wcześniej, ponieważ wznosi się ona dumnie nad Kłodzkiem. Początkowo znajdował się tu gród z czasów Mieszka I, później średniowieczny zamek, aby ostatecznie stać się pruską fortecą. Do zwiedzania udostępniona jest 1/3 twierdzy: tajemniczy labirynt z bardzo niskimi przejściami, trzy dziedzińce i taras z malowniczym widokiem na górskie otoczenie. W pomieszczeniach zobaczymy dzieje zamku, twierdzy oraz sławnych ucieczek, na dziedzińcach dostępna jest również wystawa szkła. Po zwiedzeniu twierdzy schodzimy z powrotem do rynku i udajemy się w prawo na ulicę Łukasiewicza, by zobaczyć Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Poznamy tu dokładnie historię tego pięknego miasta oraz wytwory rzemiosła i szkło artystyczne.

Następny punkt naszej wycieczki to Złoty Stok, gdzie zwiedzimy bardzo ciekawą Kopalnię Złota, a dokładniej sztolnię Gertruda i Czarną. W pierwszej zobaczymy zabawną wystawę tablic BHP, dawne mapy i minerały, w drugiej podziemną rzeczkę, 8-metrowy wodospad, a całość dopełni zejście po stalowych schodkach 8 pięter w dół. Za dodatkową opłatą można popływać łódką po podziemnej rzeczce (10zł).

Po wizycie w kopalni jedziemy do kolejnego miasta uzdrowiskowego na naszej trasie – Lądka Zdrój, gdzie zapraszamy na uroczy spacer. Zaczynamy na renesansowym rynku, otoczonym barokowymi i renesansowymi kamienicami. Na uwagę zasługuje neorenesansowy ratusz, średniowieczny pręgierz oraz grupa wotywna Michała Klahra umieszczona w narożniku. Budowle znajdujące się na rynku posiadają piękne, zdobione fasady. Następnie przechodzimy przez późnogotycki, kamienny most św. Jana i idziemy do Zdroju, który uważa się za najstarszy w Polsce. Nasz wzrok niewątpliwie przykuje od razu zakład przyrodoleczniczy Wojciech – jest to barokowa budowla z XVII wieku z pięknymi wnętrzami i równie ciekawym otoczeniem parkowym z fontannami. W środku zobaczymy basen wykładany kolorowymi marmurami, zdobioną kopułę oraz pijalnię wód. Warto też przejść się po górskim ogrodzie botanicznym (dojście ulicą Moniuszki), gdzie na obszarze 2 hektarów rośnie 150 gatunków roślin, a całość zachęca do uroczego spaceru.

Przed nami jedne z najciekawszych obiektów, które zobaczymy podczas tej wycieczki, bowiem jedziemy teraz do Kletna. Po drodze przejeżdżać będziemy przez Stronie Śląskie, gdzie można zatrzymać się, by zobaczyć gotycki kościół Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa oraz dawny pałac królewny Marianny Orańskiej (obecnie Urząd Miejski).

Po przejechaniu kolejnych kilometrów znajdziemy się w okolicach Kletna, gdzie zapraszamy do zwiedzenia pięknej Jaskini Niedźwiedziej. Z uwagi na bogactwo szaty naciekowej jest to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce, dodatkową atrakcją jest zrekonstruowany szkielet niedźwiedzia jaskiniowego. Do jaskini dotrzemy z parkingu strzeżonego, po około 20 minutach spaceru. Warto również zobaczyć, znajdującą się w pobliżu jaskini, podziemną trasę turystyczną „Nieczynne Kopalnie Uranu” oraz Muzeum Ziemi.

Po bardzo ciekawym pobycie w okolicy Kletna jedziemy do znanego miasteczka górskiego – Międzygórza, położonego w malowniczym Masywie Śnieżnika. W urokliwej wsi, gdzie większość domów utrzymana jest w stylu szwajcarskim, zobaczymy drewniany kościółek z XVIII wieku, poewangelicki kościół kamienny oraz modrzewiowy dworek księżnej Marianny Orańskiej wraz z arboretum. Najciekawsze miejsca w okolicy Międzygórza to jednak 20-metrowy wodospad Wilczki oglądany z mostku nad krawędzią oraz zabawny Ogród Bajek, położony na stokach Iglicznej. Dojdziemy tam czerwonym szlakiem od wodospadu, przez około 20 minut. Sam ogród to wyjątkowa atrakcja dla naszych najmłodszych uczestników, ponieważ zobaczyć tu można postacie prawie z każdej znanej bajki, a dla starszych uczestników będzie to niewątpliwie powrót do dzieciństwa.

Następnie jedziemy do ostatniego miasta na naszej trasie – Bystrzycy Kłodzkiej. Urok tego miejsca poznamy poprzez widok z Wieży Kłodzkiej przy ulicy Okrzei, gdzie usytuowany jest punkt widokowy. Spacerując po mieście trzeba zobaczyć wczesnogotycki kościół z 1260 roku, gdzie na uwagę zasługują: XV-wieczna rzeźba Madonny z Dzieciątkiem oraz XVI wieczna kamienna chrzcielnica, jak również renesansowy rynek z ratuszem i kolumną wotywną św. Trójcy. Bardzo ciekawe jest też Muzeum Filumenistyczne (Mały Rynek 1), którego ekspozycja poświęcona jest dziejom niecenia ognia. Zobaczymy tu przeróżne zapalniczki i krzesiwa oraz 500 tysięcy etykiet zapałczanych.

W tym miejscu kończymy naszą bardzo ciekawą wycieczkę. Teraz na pewno możecie stwierdzić, że Kotlina Kłodzka jest bardzo interesującym regionem naszego kraju, bogatym w piękne miejsca i niezwykle ciekawe atrakcje turystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *