Czarna Góra

Choć Stronie to miejscowość jest niewielka (zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców), to zimą z powodu zlokalizowanych tu licznych wyciągów, ściągają tu rzesze miłośników narciarstwa. Wysokość Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) dała możliwość utworzenia na jej zboczach tras zjazdowych o różnych poziomach trudności.

Czarna Góra to jeden z najmłodszych dużych ośrodków narciarskich w Polsce. W porównaniu z Zieleńcem jest droższy, ale dobrym narciarzom oferuje ponad 1,5-kilometrową, trudną, dośnieżaną nartostradę. Dla mniej zaawansowanych jest łagodniejsza, za to najdłuższa (1700 m) trasa B. W sumie na zboczach Czarnej Góry i Żmijowca wytyczono ponad 8 km nartostrad, z czego połowa jest sztucznie dośnieżana.

Atrakcje turystyczne:
Region Stronia Śląskiego jest pełen zabytków. Polecamy: Kościół Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa, dawny pałac królewny Marianny Orańskiej (obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy), Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, zabytkowy Wapiennik, Muzeum Minerałów, Muzeum Ziemi, Sztolnię Fluorytową oraz największą atrakcję jaką jest jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce – Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. W czasie niepogody zapraszamy do Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie do dyspozycji turystów oddajemy halę sportową, krytą pływalnię oraz pomieszczenia odnowy biologicznej.

Warunki narciarskie:
Ośrodek Górski w Siennej k. Stronia Śląskiego to 10 wyciągów narciarskich, w tym kolej krzesełkowa (czynna również latem, m.in. dla rowerzystów), kilka wyciągów talerzykowych oraz Kubusiowa Polana dla najmłodszych – na darmowym „baby lift” i karuzelą dają sobie radę nawet kilkulatki. Dzieci można też zostawić pod opieką instruktora. Na miejscu są szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu. Z pobliskiego Miedzygórza zapewniony jest bezpłatny dojazd na stoki (wystarczy zadzwonić: 0 692 433 474).

Chociaż kolejką krzesełkową może wjechać prawie tysiąc osób na godzinę, to Czarna Góra stała się tak popularna, że czasem w kolejce trzeba spędzić nieco czasu. Warto też zajrzeć na wyciągi H1 i H2 na pobliskim Żmijowcu. Wjeżdża się tam szybciej i są mniej oblegane. Kompleks narciarski jest czynny w godzinach 9:00 – 16:00 (do zmroku).

Długość wyciągu – 1367m. Różnica wzniesień – 379m. Naśnieżanie. Przepustowość – 1200 osób/godzinę. Od wyciągu odchodzą dwie bardzo trudne trasy. Długość 1600 i 1680m.

Wyciągi narciarskie:

  • F1 – orczykowy. Długość wyciągu – 370m. Długość trasy zjazdowej – 400m., trasa łatwa,
  • F2 – talerzykowy. Długość wyciągu – 370m. Długość trasy zjazdowej – 400m., trasa łatwa,
  • H1 – orczykowy. Długość wyciągu – 1114m., trasy średnio trudne. Od wyciągu odchodzą dwie trasy zjazdowe o średnim poziomie trudności. Długość tras ok. 1200m.,
  • H2 – orczykowy. Długość wyciągu – 868m. Długość trasy zjazdowej – 220m., trasy średnio trudne. Od wyciągu odchodzą dwie trasy zjazdowe o średnim poziomie trudności. Długość każdej z tras około 950m.,
  • P1 – orczykowy. Długość wyciągu – 213m. Długość trasy zjazdowej – 220m., trasa łatwa,
  • P2 – orczykowy. Długość wyciągu – 250m. Długość trasy zjazdowej – 220m. Różnica wzniesień – 35m., trasa łatwa,
  • P3 – orczykowy. Długość wyciągu – 180m. Długość trasy zjazdowej – 250m., trasa łatwa,
  • S – orczykowy. Długość wyciągu – 157m. Długość trasy zjazdowej – 160m., trasa łatwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *